УНИЦЕФ у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Ужичким центром за права детета, уз подршку компаније Теленор, спроводи пројекат „Безбедан интернет за целу породицу“ са циљем стварања безбедног и стимулативног окружења које води смањењу изложености деце онлајн ризицима.
Конкретни циљеви пројекта су оснаживање родитеља за њихово укључивање у васпитање деце о дигиталној безбедности, као и изградња капацитета учитеља и васпитача за подизање свести и знања родитеља и деце из млађих разреда основних школа и предшколских установа о ризицима и безбедном коришћењу интернета.
Коришћење дигиталних уређаја представља један од посебних изазова за родитеље и за постављање граница у оквиру васпитања деце. У овим ситуацијама долазе до изражаја васпитни стилови родитеља и њихова ефикасност. Отвара се и ново подручје за сарадњу родитеља и предшколских установа и школа, јачање компетенција одраслих, како у области васпитања, тако и коришћења савремених технологија.
Разлози за покретање пројекта
Дигиталне технологије су део културног окружења у коме наша деца одрастају, па је на нама одговорност да их научимо како да их користе, како да им дигиталне технологије служе за учење, комуникацију, повезивање са светом. Зато је потребно да и родитељи, васпитачи и учитељи поседују одговарајући ниво информатичке, информационе, дигиталне и медијске писмености; да познају модерне концепте, методе и алате који претпостављају смислену употребу дигиталних технологија у складу са узрастом деце.
Деца на све ранијем узрасту почињу да користе интернет, а родитељи, васпитачи и учитељи не поседују одговарајуће компетенције да подрже на прави начин њихово одрастање у новом дигиталном окружењу.
Најважнији налази истраживања реализованог у оквиру пројекта, а на чијим основама се заснивају пројектне активности:
- Старосна граница у којој деца почињу да користе дигиталне технологије је све нижа. Већина деце се са дигиталним уређајима сусреће у узрасту од четири године: деца која тренутно похађају основну школу почела су да користе дигиталне технологије на узрасту од пет година, а садашњи петогодишњаци већ у трећој години живота.
- Свако четврто дете у предшколском узрасту и више од половине деце у школском узрасту већ поседује један дигитални уређај.
- Најчешће коришћен дигитални уређај међу децом предшколског и млађег школског узраста је „паметни телефон”, а потом таблет рачунари. 70 % деце телефон користи самостално, 24 % уз нечију помоћ, док само 6 % деце не користи овај уређај.
- Покушај да ограниче детету време проведено на интернету изазвао је конфликт са децом код две трећине родитеља, док се трећина њих сукобила са децом због ограничавања доступног садржаја на интернету.
- Трећина испитаних родитеља није довољно упозната са дигиталним уређајима како би умели да блокирају садржаје који се промотивно нуде током коришћења интернета или спрече своју децу да остављају „активне дигиталне трагове“ на интернету.
- Две трећине учитеља (68 %) ретко помаже ученицима при коришћењу интернета, а више од половине скоро никада не подучава децу начинима на које да реагују уколико их узнемири неки садржај на интернету или доживе дигитално насиље.
Кључне пројектне активности
- Истраживање коришћења интернета међу децом (од 4 до 8 година) и свести/знања међу родитељима, васпитачима и учитељима;
- Развој и промоција брошуре за родитеље која садржи кључне поруке о безбедности на интернету;
- Развој дигиталног туторијала за родитеље „Деца и интернет, паметно од почетка“;
- Развој сета дигиталних и комуникационих материјала за малу децу: цртани филмови и лифлет за децу;
- Развој Водича за учитеље и наставнике за рад са родитељима и децом на развоју стимулативног и безбедног окружења на интернету и његово испробавање у одабраним основним школама (ОШ) и предшколским установама (ПУ):
Ниш – ОШ „Душан Радовић“, ПУ „Пчелица“
Нови Београд – ОШ „Лаза Костић“, ПУ „11 април“
Ужице – ОШ „Душан Јерковић“, ПУ „Ужице“
Нови Сад – ОШ „Васа Стајић“, ПУ „Радосно детињство“
Крагујевац – ОШ „Марко Јовановић“, ПУ „Нада Наумовић“
Формиран је тим од 17 тренера који обучава васпитаче и учитеље у изабраним установама;
- Национална конференција у Београду и пет локалних панел дискусија у Новом Београду, Нишу, Новом Саду, Ужицу и Крагујевцу намењених родитељима деце узраста 4-8 година, васпитачима и учитељима, са циљем подизања свести о важности њиховог укључивања у васпитање деце о дигиталној безбедности и ризицима на интернету.
Развијени ресурси
- Брошура за родитеље
- Цртани филмови
- Лифлет за децу
- Водич за учитеље и наставнике за рад са родитељима и децом на развоју стимулативног и безбедног окружења на интернету
- Онлајн курс на тему безбедности деце на интернету намењен родитељима, васпитачима и учитељима.